نچرال کرافت و تفاوت آن با مقوا ایندربرد چیست؟

مقوای نچرال کرافت نوعی از مقواهای کرافت است و همانطور که از نامش پیداست، طبیعی بوده و در بسته بندی کالاها و ارائه خدمات مورد استفاده قرار می گیرد. اینوربرد یا ایندر برد یکی دیگر از انواع مقواها است که به عنوان پرمصرف ترین مقوا در صنایع بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا از نظر قیمت پایین تر از مقوای نچرال کرافت قرار می گیرد و علت آن استفاده از مواد بازیافتی در تولید آن است. در مقایسه بین این دو نوع مقوا لازم است مشخصات و ویژگی هایی مانند استانداردهای بهداشتی، رنگ، میزان سختی و جذب رطوبت و … را مورد بررسی قرار داد. در این صورت می توان به تفاوت های این دو نوع مقوا که بیشترین کاربرد را دارند، پی برد.

مقایسه استانداردهای بهداشتی مقوای نچرال کرافت و ایندربرد

برای بررسی استانداردهای بهداشتی، نحوه تولید مقواها بسیار اهمیت دارد. مقوای ایندربرد درصدی از مواد بازیافتی را در خود دارد و در کنار سایر الیاف طبیعی، از میزان کمی بازیافت در تولید آن استفاده می شود. در صورتی که مقوای نچرال کرافت کاملا طبیعی و بکر بوده و به هیچ عنوان مواد بازیافت شده در تولید آن استفاده نشده است. در نتیجه برای بسته بندی استاندارد مواد غذایی می توان از مقوای ایندربرد استفاده کرد. زیرا ممکن است در مجاورت گرما و رطوبت مواد غذایی، باکتری ها و قارچ های داخل بافت مقوا فعال شود و سلامت مواد غذایی را به خطر بی اندازد. در صورتی که مقوای نچرال کرافت این مشکل را ندارد. در مقایسه این دو نوع مقوا از نظر استانداردهای بهداشتی، نچرال کرافت نسبت به ایندربرد برتری دارد.

رنگ مقوا چه تاثیری در انتخاب دارد؟

رنگ مقوای نچرال کرافت طبیعی بوده و طیفی از رنگ های قهوه ای دارد. زیرا ماده اولیه تولید مقوا، کاغذ است که از چوب ساخته می شود. در صورتی که رنگ مقوای ایندربرد سفید است. ممکن است این سوال پیش آید که رنگ سفید می تواند نشان دهنده بهداشتی تر بودن محصول باشد؟ پاسخ منفی است. زیرا سفید بودن مقوا به معنای اضافه کردن مواد شیمیایی به خمیر آن است. مواد اولیه تولید مقوا قهوه ای است و برای تغییر رنگ ناچار به اضافه کردن مواد شیمیایی داریم. بنابراین از نظر طبیعی بودن رنگ نیز، رنگ قهوه ای مقوای نچرال کرافت بر رنگ سفید ایندربرد برتری دارد.

میزان سختی نچرال کرافت بیش‌تر است یا ایندربرد؟ 

یکی دیگر از معیارهای مهم در انتخاب بهترین مقوا، میزان سختی آن ها است. هرچه میزان سختی مقوا بالاتر باشد، استحکام زیادی در برابر فشار و نیروی وارد شده داشته و در برابر خم شدن و از دست رفتن پایداری لعابی، مقاومت زیادی دارد. درجه سختی بستگی زیادی به ماده اولیه تولید مقواها دارد. مقوای نچرال کرافت به علت استفاده از مواد غیر بازیافتی و طبیعی در تولید آن، به مراتب سختی بالاتری نسبت به ایندربرد دارد. زیرا مواد بازیافتی باعث می شوند تا در گرماژ یکسان، سختی مقوا پایین تر باشد. در این صورت می توان گفت در گرماژ بالای ایندربرد، برای حفظ سختی برابر نیاز به گرماژ پایین مقوای نچرال کرافت داریم؛ یکی دیگر از کاربردهای مقواهای سخت مانند نچرال کرافت در نگهداری از موادی است که در جابجایی و انبارداری مورد استفاده قرار می گیرد.

نرمی مقواها چگونه باید باشد؟

نرمی مقواها نیز مانند میزان شقی آن ها، بستگی به کاربرد مقواها دارد. نرمی مقوا برای چاپ و کیفیت تصویر تاثیر می گذارد. هرچه نرمی مقوا بیشتر باشد می تواند چاپ باکیفیت و دقیقی از تصویرهای نیم سایه به دست آورد. عدم استفاده از مواد بازیافتی و نیز الیاف بکر و نرم باعث می شود که جوهر به خوبی جذب شده و کیفیت چاپ بالاتر برود. بنابراین مقوای نچرال کرافت با توجه به ویژگی های ذاتی خود، برای این منظور مناسب تر از مقوای ایندربرد است.

میزان جذب رطوبت در کدام بالاتر است؟

میزان جذب رطوبت برای مواردی که نیاز به مقاومت در برابر گرما و رطوبت داریم، بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال برای انتخاب مقوای جعبه غذاهای بیرون بر، این ویژگی بسیار مهم است. غذاها معمولا دارای درصد بالایی از چربی هستند و گرمای غذا نیز باید در این موارد حفظ تا رضایت مشتری جلب شود. رطوبت باعث تغییرات و ایجاد فشارهایی در صفحات مقوا می شود. در نتیجه مقوا حالت تاب خوردگی و چین خوردگی پیدا می کند. در نتیجه کیفیت ارائه خدمات پایین آمده و می تواند به زیان مصرف کننده تمام شود. مقواهای نچرال کرافت به دلیل استفاده از الیاف بکر در تولید آن، قابلیت جذب رطوبت بالا را دارند. در نتیجه در این مورد نیز بر مقوای ایندربرد برتری دارد.

مقایسه مقواها از نظر محافظت از محیط زیست

امروزه مساله محیط زیست و کمبود فضای سبز باعث شده است در مورد تولید محصولات، دقت بیشتری شود. کمبود منابع طبیعی، استفاده بهینه از آن را سبب شده است. بخصوص در مورد تولید مقوا که مواد اولیه آن کاغذ است، باید به صورت کنترل شده تری از نظر تامین آب، میزان تولید گاز دی اکسید کربن و … اقدام کرد. در روند تولید مقواهای نچرال کرافت این موضوع رعایت شده و از نظر محیط زیست می توان گفت در وضعیت بهتری نسبت به مقوای ایندربرد قرار دارند. زیرا اکثر تولیدکنندگان این مقوا، دارای مزارعی هستند که شرایط مورد نیاز را کنترل و تامین می کنند.

کلام آخر

در این مقاله به مقایسه بین دو نوع مقوای ایندربرد و نچرال کرافت پرداخته شد و سعی کردیم تا ویژگی هایی که در انتخاب اهمیت دارند، مورد بررسی قرار دهیم. در نهایت باید گفت استفاده از مواد طبیعی و الیاف بکر در تولید مقوای نچرال کرافت یکی از امتیازات مهم این مقواها به شمار می رود؛ زیرا باعث شده است تا میزان رطوبت، نرمی و سختی مورد نیاز برای تحمل گرماژ بالا، موضوع محافظت از محیط زیست و مهم تر از همه بهداشتی بودن مقوا بالاتر رود. استفاده از مواد بازیافتی هرچند کم در تولید مقوای ایندربرد یکی از علل کاهش رتبه این نوع از مقواها در برابر نچرال کرافت محسوب می شود.