RGB یا CMYK؟برای کیفیت بهتر چاپ از کدامیک استفاده کنیم؟

ممکن است خیلی اوقات طرح و رنگی را روی صفحه نمایش کامپیوتر ببینید و تأیید نهایی برای چاپ آن را به مسئول مرتبط و چاپخانه بدهید. اما بعد از تحویل کار و چاپ رنگ مورد نظر ببینید که رنگ انتخابی شما کاملاً با چیزی که سفارش داده بودید، متفاوت است. علت آن به دو مفهوم RGB و CMYK بر می‌گردد. در ادامه با بررسی و توضیح این دو مفهوم شما را برای جلوگیری از افتادن این دسته اتفاقات راهنمایی خواهیم کرد.

وقتی محصول شما طراحی می‌شود و به مرحله چاپ می‌رسد، بسته به نیاز محصولتان و خواسته‌ی شما بین چاپ دیجیتال و چاپ معمولی می‌توانید روش دلخواه خود را انتخاب کنید. 

یک انتخاب اشتباه می‌تواند کار چاپی شما را خراب کند. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است اطلاعاتی درباره مفاهیم RGB و  CMYK  به‌دست آورید تا بتوانید کیفیت کار خود را بالاتر ببرید.

اولین قدم برای جلوگیری از تفاوت رنگ در صفحه نمایش کامپیوتر و محصول چاپی، انتخاب چاپخانه یا مسئول چاپی باتجربه و حرفه‌ای است.

صاحبان چاپخانه‌ها یا به‌طور کلی کسانی که در سیستم چاپی فعالیت می‌کنند، به مفاهیم RGB و CMYK کاملاً آشنا هستند و با دانشی که درباره این دو مفهوم دارند، احتمال خطا در رنگ‌های محصول چاپی را به حداقل می‌رسانند.

در ادامه به بررسی انواع جنس، کیفیت چاپ، تیراژ، دسته‌بندی محصولات چاپی و قیمت تمام شده این رنگ‌ها می‌پردازیم. 

 

RGB چیست؟

این واژه مخفف سه رنگ قرمز (Red)، سبز (Green) و آبی (Blue) است.

RGB یک حالت رنگی است که در آن صفحات همان رنگ صفحه نمایش هستند.

RGB برای پروژه‌های دیجیتالی مناسب است. هر صفحه دیجیتالی مثل کامپیوتر یا گوشی موبایل با ترکیب نور روی صفحه نمایش رنگ را نشان می‌دهند. رنگ‌های RGB برای صفحات وب و یا اسکرین‌ها استفاده می‌شوند. 

صفحه‌ای که شما در حال حاضر در حال تماشای آن هستید، از سه رنگ (پیکسل) اصلی قرمز، سبز و آبی به همراه زیر پیکسل‌ها که از ترکیب این رنگ‌ها تشکیل شده‌اند ساخته شده است. 

رنگ‌های RGB به ترکیب افزودنی معروف است. قرمز، سبز و آبی به صفحه‌ی مشکی اضافه می‌شوند و رنگ‌های مختلفی را می‌سازند. اگر شما حداکثر رنگ‌ها را باهم ترکیب کنید، به رنگ سفید می‌رسید. 

CMYK چیست؟

CMYK مخفف سه رنگ یشمی (CYAN)، سرخ (MAGENTA)، زرد (YELLOW) و مشکی (BLACK) است.

از این ترکیب رنگ برای چاپ دیجیتال استفاده می‌شود. 

رنگ‌های CMYK به رنگ‌های کاهنده معروف هستند. به این معنی که چاپگر با رنگ سفید شروع می‌کند و با اضافه کردن رنگ‌های دیگر با کم کردن درخشندگی (کم کردن لایه‌بندی جوهر)، ترکیب رنگ‌های تیره می‌سازد. با ترکیب حداکثر رنگ‌ها به رنگ مشکی خواهید رسید.

تفاوت RGB و CMYK چیست؟

تصویری که در CMYK طراحی می‌شود، با 4 رنگ اصلی به هدف می‌رسد؛ اما در RGB با 3 رنگ اصلی به هدف می‌رسد.

CMYK برای چاپ افست و RGB برای چاپ دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

CMYK به صورت درصدی اندازه‌گیری می‌شود. هر رنگ با اضافه کردن مقداری در محدوده ی بین ۰ تا ۱۰۰ درصد ایجاد می‌شود که باید هر چهار گزینه رنگی را مشخص کرد. این بدان معنا است که CMYK دارای دامنه‌ی ۴*۱۰۰ یا ۱۰ میلیون رنگ مختلف می‌باشد.

با این حال، اگر به صورت RGB  محصول چاپی را طراحی کنید و سپس کار چاپ را انجام دهید، ممکن است کمی شگفت زده شوید.

طرح جدید و درخشنده‌ی شما ممکن است کدر، بدون رنگ یا از بین رفته بنظر برسد. دلیل آن هم محدودیت طیف رنگ در CMYK است.

در نتیجه هیچکدام از این دو بر دیگری برتری ندارد.

اینکه کدامیک برای شما مناسب است، بستگی به هدف استفاده از طرح شما دارد. اگر طرحی را ایجاد می‌کنید تا بر روی صفحه‌ی نمایش نشان داده شود (مثلا بر روی تلفن همراه، صفحه وب یا بیلبورد دیجیتالی)  RGB بهترین انتخاب برای شما است.